E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mėss-en vermissen (D)manquer ą  qn. (F)
Stammformen mėss-enmėss-tge-mėss-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmėss-en
dumės-s
hien/si,hatt/etmėss-t
mirmėss-en
dirmėss-t
simėss-en
Passé composé
echhuge-mėss-t
duhuesge-mėss-t
hien/si,hatt/ethuetge-mėss-t
mirhuge-mėss-t
dirhuttge-mėss-t
sihuge-mėss-t
Plus-que-parfait
echhatge-mėss-t
duhasge-mėss-t
hien/si,hatt/ethatge-mėss-t
mirhatege-mėss-t
dirhatge-mėss-t
sihatege-mėss-t
Futur I
echwäert mėss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-mėss-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmėss-en
dugéifsmėss-en
hien/si,hatt/etgéifmėss-en
mirgéifemėss-en
dirgéiftmėss-en
sigéifemėss-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-mėss-t
duhässge-mėss-t
hien/si,hatt/ethättge-mėss-t
mirhättege-mėss-t
dirhättge-mėss-t
sihättege-mėss-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermėss!
Plurielmėss-t!
ge-mėss-t
mėss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vermėss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles