E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ermėttelen ermitteln (D)enquźer (F)
Stammformen ermėttelenermėtteltermėttelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echermėttelen
duermėtteles
hien/si,hatt/etermėttelt
mirermėttelen
dirermėttelt
siermėttelen
Passé composé
echhunnermėttelt
duhuesermėttelt
hien/si,hatt/ethuetermėttelt
mirhunnermėttelt
dirhuttermėttelt
sihunnermėttelt
Plus-que-parfait
echhatermėttelt
duhasermėttelt
hien/si,hatt/ethatermėttelt
mirhatenermėttelt
dirhatermėttelt
sihatenermėttelt
Futur I
echwäert ermėttelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermėttelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermėttelen
dugéifsermėttelen
hien/si,hatt/etgéifermėttelen
mirgéifenermėttelen
dirgéiftermėttelen
sigéifenermėttelen
Conditionnel Passé composé
echhättermėttelt
duhässermėttelt
hien/si,hatt/ethättermėttelt
mirhättenermėttelt
dirhättermėttelt
sihättenermėttelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierermėttel!
Plurielermėttelt!
ermėttelt
ermėttelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwermėttelenvermėttelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles