E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ermėttel-en ermitteln (D)enquźer (F)
Stammformen ermėttel-enermėttel-termėttel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echermėttel-en
duermėttel-es
hien/si,hatt/etermėttel-t
mirermėttel-en
dirermėttel-t
siermėttel-en
Passé composé
echhunnermėttel-t
duhuesermėttel-t
hien/si,hatt/ethuetermėttel-t
mirhunnermėttel-t
dirhuttermėttel-t
sihunnermėttel-t
Plus-que-parfait
echhatermėttel-t
duhasermėttel-t
hien/si,hatt/ethatermėttel-t
mirhatenermėttel-t
dirhatermėttel-t
sihatenermėttel-t
Futur I
echwäert ermėttel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermėttel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermėttel-en
dugéifsermėttel-en
hien/si,hatt/etgéifermėttel-en
mirgéifenermėttel-en
dirgéiftermėttel-en
sigéifenermėttel-en
Conditionnel Passé composé
echhättermėttel-t
duhässermėttel-t
hien/si,hatt/ethättermėttel-t
mirhättenermėttel-t
dirhättermėttel-t
sihättenermėttel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierermėttel!
Plurielermėttel-t!
ermėttel-t
ermėttel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwermėttel-envermėttel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles