E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwermėttelen übermitteln (D)transmettre (F)
Stammformen iwwermėtteleniwwermėtteltiwwermėttelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwermėttelen
duiwwermėtteles
hien/si,hatt/etiwwermėttelt
miriwwermėttelen
diriwwermėttelt
siiwwermėttelen
Passé composé
echhunniwwermėttelt
duhuesiwwermėttelt
hien/si,hatt/ethuetiwwermėttelt
mirhunniwwermėttelt
dirhuttiwwermėttelt
sihunniwwermėttelt
Plus-que-parfait
echhatiwwermėttelt
duhasiwwermėttelt
hien/si,hatt/ethatiwwermėttelt
mirhateniwwermėttelt
dirhatiwwermėttelt
sihateniwwermėttelt
Futur I
echwäert iwwermėttelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwermėttelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwermėttelen
dugéifsiwwermėttelen
hien/si,hatt/etgéifiwwermėttelen
mirgéifeniwwermėttelen
dirgéiftiwwermėttelen
sigéifeniwwermėttelen
Conditionnel Passé composé
echhättiwwermėttelt
duhässiwwermėttelt
hien/si,hatt/ethättiwwermėttelt
mirhätteniwwermėttelt
dirhättiwwermėttelt
sihätteniwwermėttelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwermėttel!
Plurieliwwermėttelt!
iwwermėttelt
iwwermėttelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ermėttelenvermėttelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles