E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vermėttel-en vermitteln (D)communiquer (F)
Stammformen vermėttel-envermėttel-tvermėttel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvermėttel-en
duvermėttel-es
hien/si,hatt/etvermėttel-t
mirvermėttel-en
dirvermėttel-t
sivermėttel-en
Passé composé
echhuvermėttel-t
duhuesvermėttel-t
hien/si,hatt/ethuetvermėttel-t
mirhuvermėttel-t
dirhuttvermėttel-t
sihuvermėttel-t
Plus-que-parfait
echhatvermėttel-t
duhasvermėttel-t
hien/si,hatt/ethatvermėttel-t
mirhatevermėttel-t
dirhatvermėttel-t
sihatevermėttel-t
Futur I
echwäert vermėttel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermėttel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermėttel-en
dugéifsvermėttel-en
hien/si,hatt/etgéifvermėttel-en
mirgéifevermėttel-en
dirgéiftvermėttel-en
sigéifevermėttel-en
Conditionnel Passé composé
echhättvermėttel-t
duhässvermėttel-t
hien/si,hatt/ethättvermėttel-t
mirhättevermėttel-t
dirhättvermėttel-t
sihättevermėttel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermėttel!
Plurielvermėttel-t!
vermėttel-t
vermėttel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ermėttel-eniwwermėttel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles