E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

metzelen massakrieren, niedermetzeln (D)massacrer (F)
Stammformen metzelenmetzeltgemetzelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmetzelen
dumetzels
hien/si,hatt/etmetzelt
mirmetzelen
dirmetzelt
simetzelen
Pass compos
echhugemetzelt
duhuesgemetzelt
hien/si,hatt/ethuetgemetzelt
mirhugemetzelt
dirhuttgemetzelt
sihugemetzelt
Plus-que-parfait
echhatgemetzelt
duhasgemetzelt
hien/si,hatt/ethatgemetzelt
mirhategemetzelt
dirhatgemetzelt
sihategemetzelt
Futur I
echwäert metzelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemetzelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmetzelen
dugéifsmetzelen
hien/si,hatt/etgéifmetzelen
mirgéifemetzelen
dirgéiftmetzelen
sigéifemetzelen
Conditionnel Pass compos
echhttgemetzelt
duhssgemetzelt
hien/si,hatt/ethttgemetzelt
mirhättegemetzelt
dirhttgemetzelt
sihättegemetzelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermetzel!
Plurielmetzelt!
gemetzelt
metzelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles