E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerckbleiwen zurckbleiben (D)rester derrire (F)to be left, to drop behind (E)
Stammformen zerckbleiwenbleift zerckzerckbliwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Partikelverb (zerck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbleiwen zerck
dubleifs zerck
hien/si,hatt/etbleift zerck
mirbleiwen zerck
dirbleift zerck
sibleiwen zerck
Prtrit
echblouf zerck
dubloufs zerck
hien/si,hatt/etblouf zerck
mirblouwen zerck
dirblouft zerck
siblouwen zerck
Pass compos
echsinnzerckbliwwen
dubasszerckbliwwen
hien/si,hatt/etasszerckbliwwen
mirsinnzerckbliwwen
dirsiddzerckbliwwen
sisinnzerckbliwwen
Plus-que-parfait
echwarzerckbliwwen
duwaarszerckbliwwen
hien/si,hatt/etwarzerckbliwwen
mirwarenzerckbliwwen
dirwaartzerckbliwwen
siwarenzerckbliwwen
Futur I
echwäert zerckbleiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerckbliwwe sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echblif zerck
dublifs zerck
hien/si,hatt/etblif zerck
mirbliwen zerck
dirblift zerck
sibliwen zerck
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerckbleiwen
dugéifszerckbleiwen
hien/si,hatt/etgéifzerckbleiwen
mirgéifenzerckbleiwen
dirgéiftzerckbleiwen
sigéifenzerckbleiwen
Conditionnel Pass compos
echwierzerckbliwwen
duwierszerckbliwwen
hien/si,hatt/etwierzerckbliwwen
mirwierenzerckbliwwen
dirwiertzerckbliwwen
siwierenzerckbliwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbleif zerck!
Plurielbleift zerck!
zerckbliwwen
zerckbleiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbleiwenbleiwenderbibleiwendobleiwendoheembleiwendrubleiwenewechbleiwenfortbleiwenopbleiwenzoubleiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles