E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

miauen miauen (D)miauler (F)
Stammformen miauenmiautgemiaut
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmiauen
dumiaus
hien/si,hatt/etmiaut
mirmiauen
dirmiaut
simiauen
Pass compos
echhugemiaut
duhuesgemiaut
hien/si,hatt/ethuetgemiaut
mirhugemiaut
dirhuttgemiaut
sihugemiaut
Plus-que-parfait
echhatgemiaut
duhasgemiaut
hien/si,hatt/ethatgemiaut
mirhategemiaut
dirhatgemiaut
sihategemiaut
Futur I
echwäert miauen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemiaut hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmiauen
dugéifsmiauen
hien/si,hatt/etgéifmiauen
mirgéifemiauen
dirgéiftmiauen
sigéifemiauen
Conditionnel Pass compos
echhttgemiaut
duhssgemiaut
hien/si,hatt/ethttgemiaut
mirhättegemiaut
dirhttgemiaut
sihättegemiaut
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermiau!
Plurielmiaut!
gemiaut
miauen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles