E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

miau-en miauen (D)miauler (F)
Stammformen miau-enmiau-tge-miau-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmiau-en
dumiau-s
hien/si,hatt/etmiau-t
mirmiau-en
dirmiau-t
simiau-en
Pass compos
echhuge-miau-t
duhuesge-miau-t
hien/si,hatt/ethuetge-miau-t
mirhuge-miau-t
dirhuttge-miau-t
sihuge-miau-t
Plus-que-parfait
echhatge-miau-t
duhasge-miau-t
hien/si,hatt/ethatge-miau-t
mirhatege-miau-t
dirhatge-miau-t
sihatege-miau-t
Futur I
echwäert miau-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-miau-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmiau-en
dugéifsmiau-en
hien/si,hatt/etgéifmiau-en
mirgéifemiau-en
dirgéiftmiau-en
sigéifemiau-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-miau-t
duhssge-miau-t
hien/si,hatt/ethttge-miau-t
mirhättege-miau-t
dirhttge-miau-t
sihättege-miau-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermiau!
Plurielmiau-t!
ge-miau-t
miau-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles