E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwermidden bermden (D)devenir trop fatigu (F)
Stammformen iwwermiddeniwwermittiwwermitt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwermidden
duiwwermitts
hien/si,hatt/etiwwermitt
miriwwermidden
diriwwermitt
siiwwermidden
Pass compos
echsinniwwermitt
dubassiwwermitt
hien/si,hatt/etassiwwermitt
mirsinniwwermitt
dirsiddiwwermitt
sisinniwwermitt
Plus-que-parfait
echwariwwermitt
duwaarsiwwermitt
hien/si,hatt/etwariwwermitt
mirwareniwwermitt
dirwaartiwwermitt
siwareniwwermitt
Futur I
echwäert iwwermidden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwermitt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwermidden
dugéifsiwwermidden
hien/si,hatt/etgéifiwwermidden
mirgéifeniwwermidden
dirgéiftiwwermidden
sigéifeniwwermidden
Conditionnel Pass compos
echwieriwwermitt
duwiersiwwermitt
hien/si,hatt/etwieriwwermitt
mirwiereniwwermitt
dirwiertiwwermitt
siwiereniwwermitt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwermitt!
Plurieliwwermitt!
iwwermitt
iwwermidden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles