E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwermidd-en bermden (D)devenir trop fatigu (F)
Stammformen iwwermidd-eniwwermit-tiwwermit-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwermidd-en
duiwwermitt-s
hien/si,hatt/etiwwermit-t
miriwwermidd-en
diriwwermit-t
siiwwermidd-en
Pass compos
echsinniwwermit-t
dubassiwwermit-t
hien/si,hatt/etassiwwermit-t
mirsinniwwermit-t
dirsiddiwwermit-t
sisinniwwermit-t
Plus-que-parfait
echwariwwermit-t
duwaarsiwwermit-t
hien/si,hatt/etwariwwermit-t
mirwareniwwermit-t
dirwaartiwwermit-t
siwareniwwermit-t
Futur I
echwäert iwwermidd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwermit-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwermidd-en
dugéifsiwwermidd-en
hien/si,hatt/etgéifiwwermidd-en
mirgéifeniwwermidd-en
dirgéiftiwwermidd-en
sigéifeniwwermidd-en
Conditionnel Pass compos
echwieriwwermit-t
duwiersiwwermit-t
hien/si,hatt/etwieriwwermit-t
mirwiereniwwermit-t
dirwiertiwwermit-t
siwiereniwwermit-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwermitt!
Plurieliwwermit-t!
iwwermit-t
iwwermidd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles