E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

miergelen Mergel in den Boden mischen (D)
Stammformen miergelenmiergeltgemiergelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmiergelen
dumiergels
hien/si,hatt/etmiergelt
mirmiergelen
dirmiergelt
simiergelen
Pass compos
echhugemiergelt
duhuesgemiergelt
hien/si,hatt/ethuetgemiergelt
mirhugemiergelt
dirhuttgemiergelt
sihugemiergelt
Plus-que-parfait
echhatgemiergelt
duhasgemiergelt
hien/si,hatt/ethatgemiergelt
mirhategemiergelt
dirhatgemiergelt
sihategemiergelt
Futur I
echwäert miergelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemiergelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmiergelen
dugéifsmiergelen
hien/si,hatt/etgéifmiergelen
mirgéifemiergelen
dirgéiftmiergelen
sigéifemiergelen
Conditionnel Pass compos
echhttgemiergelt
duhssgemiergelt
hien/si,hatt/ethttgemiergelt
mirhättegemiergelt
dirhttgemiergelt
sihättegemiergelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermiergel!
Plurielmiergelt!
gemiergelt
miergelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles