E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

miergel-en Mergel in den Boden mischen (D)
Stammformen miergel-enmiergel-tge-miergel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmiergel-en
dumiergel-s
hien/si,hatt/etmiergel-t
mirmiergel-en
dirmiergel-t
simiergel-en
Pass compos
echhuge-miergel-t
duhuesge-miergel-t
hien/si,hatt/ethuetge-miergel-t
mirhuge-miergel-t
dirhuttge-miergel-t
sihuge-miergel-t
Plus-que-parfait
echhatge-miergel-t
duhasge-miergel-t
hien/si,hatt/ethatge-miergel-t
mirhatege-miergel-t
dirhatge-miergel-t
sihatege-miergel-t
Futur I
echwäert miergel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-miergel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmiergel-en
dugéifsmiergel-en
hien/si,hatt/etgéifmiergel-en
mirgéifemiergel-en
dirgéiftmiergel-en
sigéifemiergel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-miergel-t
duhssge-miergel-t
hien/si,hatt/ethttge-miergel-t
mirhättege-miergel-t
dirhttge-miergel-t
sihättege-miergel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermiergel!
Plurielmiergel-t!
ge-miergel-t
miergel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles