E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mierken merken (D)retenir (F)
Stammformen mierkenmierktgemierkt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmierken
dumierks
hien/si,hatt/etmierkt
mirmierken
dirmierkt
simierken
Pass compos
echhugemierkt
duhuesgemierkt
hien/si,hatt/ethuetgemierkt
mirhugemierkt
dirhuttgemierkt
sihugemierkt
Plus-que-parfait
echhatgemierkt
duhasgemierkt
hien/si,hatt/ethatgemierkt
mirhategemierkt
dirhatgemierkt
sihategemierkt
Futur I
echwäert mierken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemierkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmierken
dugéifsmierken
hien/si,hatt/etgéifmierken
mirgéifemierken
dirgéiftmierken
sigéifemierken
Conditionnel Pass compos
echhttgemierkt
duhssgemierkt
hien/si,hatt/ethttgemierkt
mirhättegemierkt
dirhttgemierkt
sihättegemierkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermierk!
Plurielmierkt!
gemierkt
mierken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bemierkenvermierken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles