E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mierwelen raunen, munkeln, ahnen (D)
Stammformen mierwelenmierweltgemierwelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmierwelen
dumierwels
hien/si,hatt/etmierwelt
mirmierwelen
dirmierwelt
simierwelen
Pass compos
echhugemierwelt
duhuesgemierwelt
hien/si,hatt/ethuetgemierwelt
mirhugemierwelt
dirhuttgemierwelt
sihugemierwelt
Plus-que-parfait
echhatgemierwelt
duhasgemierwelt
hien/si,hatt/ethatgemierwelt
mirhategemierwelt
dirhatgemierwelt
sihategemierwelt
Futur I
echwäert mierwelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemierwelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmierwelen
dugéifsmierwelen
hien/si,hatt/etgéifmierwelen
mirgéifemierwelen
dirgéiftmierwelen
sigéifemierwelen
Conditionnel Pass compos
echhttgemierwelt
duhssgemierwelt
hien/si,hatt/ethttgemierwelt
mirhättegemierwelt
dirhttgemierwelt
sihättegemierwelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermierwel!
Plurielmierwelt!
gemierwelt
mierwelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles