E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausmiessen ausmessen (D)mesurer (F)
Stammformen ausmiessenmiesst ausausgemooss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten ausmoossen, Partizip auch: ausgemooss
Indikativ Aktiv
Prsent
echmiessen aus
dumiess aus
hien/si,hatt/etmiesst aus
mirmiessen aus
dirmiesst aus
simiessen aus
Pass compos
echhunnausgemooss
duhuesausgemooss
hien/si,hatt/ethuetausgemooss
mirhunnausgemooss
dirhuttausgemooss
sihunnausgemooss
Plus-que-parfait
echhatausgemooss
duhasausgemooss
hien/si,hatt/ethatausgemooss
mirhatenausgemooss
dirhatausgemooss
sihatenausgemooss
Futur I
echwäert ausmiessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgemooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausmiessen
dugéifsausmiessen
hien/si,hatt/etgéifausmiessen
mirgéifenausmiessen
dirgéiftausmiessen
sigéifenausmiessen
Conditionnel Pass compos
echhttausgemooss
duhssausgemooss
hien/si,hatt/ethttausgemooss
mirhttenausgemooss
dirhttausgemooss
sihttenausgemooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermiess aus!
Plurielmiesst aus!
ausgemooss
ausmiessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
miessen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles