E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

miessen messen (D)mesurer (F)measure (E)
Stammformen miessenmiesstgemiess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten moossen, Partizip auch: gemooss
Indikativ Aktiv
Prsent
echmiessen
dumiess
hien/si,hatt/etmiesst
mirmiessen
dirmiesst
simiessen
Pass compos
echhugemiess
duhuesgemiess
hien/si,hatt/ethuetgemiess
mirhugemiess
dirhuttgemiess
sihugemiess
Plus-que-parfait
echhatgemiess
duhasgemiess
hien/si,hatt/ethatgemiess
mirhategemiess
dirhatgemiess
sihategemiess
Futur I
echwäert miessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemiess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmiessen
dugéifsmiessen
hien/si,hatt/etgéifmiessen
mirgéifemiessen
dirgéiftmiessen
sigéifemiessen
Conditionnel Pass compos
echhttgemiess
duhssgemiess
hien/si,hatt/ethttgemiess
mirhättegemiess
dirhttgemiess
sihättegemiess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermiess!
Plurielmiesst!
gemiess
miessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausmiessen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles