E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

miess-en messen (D)mesurer (F)measure (E)
Stammformen miess-enmiess-tge-miess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten moossen, Partizip auch: gemooss
Indikativ Aktiv
Prsent
echmiess-en
dumies-s
hien/si,hatt/etmiess-t
mirmiess-en
dirmiess-t
simiess-en
Pass compos
echhuge-miess
duhuesge-miess
hien/si,hatt/ethuetge-miess
mirhuge-miess
dirhuttge-miess
sihuge-miess
Plus-que-parfait
echhatge-miess
duhasge-miess
hien/si,hatt/ethatge-miess
mirhatege-miess
dirhatge-miess
sihatege-miess
Futur I
echwäert miess-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-miess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmiess-en
dugéifsmiess-en
hien/si,hatt/etgéifmiess-en
mirgéifemiess-en
dirgéiftmiess-en
sigéifemiess-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-miess
duhssge-miess
hien/si,hatt/ethttge-miess
mirhättege-miess
dirhttge-miess
sihättege-miess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermiess!
Plurielmiess-t!
ge-miess
miess-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausmiess-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles