E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zoubleiwen zubleiben (D)rester ferm (F)to remain shut (E)
Stammformen zoubleiwenbleift zouzoubliwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Partikelverb (zou-) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbleiwen zou
dubleifs zou
hien/si,hatt/etbleift zou
mirbleiwen zou
dirbleift zou
sibleiwen zou
Prtrit
echblouf zou
dubloufs zou
hien/si,hatt/etblouf zou
mirblouwen zou
dirblouft zou
siblouwen zou
Pass compos
echsinnzoubliwwen
dubasszoubliwwen
hien/si,hatt/etasszoubliwwen
mirsinnzoubliwwen
dirsiddzoubliwwen
sisinnzoubliwwen
Plus-que-parfait
echwarzoubliwwen
duwaarszoubliwwen
hien/si,hatt/etwarzoubliwwen
mirwarenzoubliwwen
dirwaartzoubliwwen
siwarenzoubliwwen
Futur I
echwäert zoubleiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zoubliwwe sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echblif zou
dublifs zou
hien/si,hatt/etblif zou
mirbliwen zou
dirblift zou
sibliwen zou
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoubleiwen
dugéifszoubleiwen
hien/si,hatt/etgéifzoubleiwen
mirgéifenzoubleiwen
dirgéiftzoubleiwen
sigéifenzoubleiwen
Conditionnel Pass compos
echwierzoubliwwen
duwierszoubliwwen
hien/si,hatt/etwierzoubliwwen
mirwierenzoubliwwen
dirwiertzoubliwwen
siwierenzoubliwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbleif zou!
Plurielbleift zou!
zoubliwwen
zoubleiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbleiwenbleiwenderbibleiwendobleiwendoheembleiwendrubleiwenewechbleiwenfortbleiwenopbleiwenzerckbleiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles