E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zoubleiw-en zubleiben (D)rester ferm (F)to remain shut (E)
Stammformen zoubleiw-enbleif-t zouzoubliww-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Partikelverb (zou-) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbleiw-en zou
dubleif-s zou
hien/si,hatt/etbleif-t zou
mirbleiw-en zou
dirbleif-t zou
sibleiw-en zou
Prtrit
echblouf zou
dublouf-s zou
hien/si,hatt/etblouf zou
mirblouw-en zou
dirblouf-t zou
siblouw-en zou
Pass compos
echsinnzoubliww-en
dubasszoubliww-en
hien/si,hatt/etasszoubliww-en
mirsinnzoubliww-en
dirsiddzoubliww-en
sisinnzoubliww-en
Plus-que-parfait
echwarzoubliww-en
duwaarszoubliww-en
hien/si,hatt/etwarzoubliww-en
mirwarenzoubliww-en
dirwaartzoubliww-en
siwarenzoubliww-en
Futur I
echwäert zoubleiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zoubliww-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echblif zou
dublif-s zou
hien/si,hatt/etblif zou
mirbliw-en zou
dirblif-t zou
sibliw-en zou
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoubleiw-en
dugéifszoubleiw-en
hien/si,hatt/etgéifzoubleiw-en
mirgéifenzoubleiw-en
dirgéiftzoubleiw-en
sigéifenzoubleiw-en
Conditionnel Pass compos
echwierzoubliww-en
duwierszoubliww-en
hien/si,hatt/etwierzoubliww-en
mirwierenzoubliww-en
dirwiertzoubliww-en
siwierenzoubliww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbleif zou!
Plurielbleif-t zou!
zoubliww-en
zoubleiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbleiw-enbleiw-enderbibleiw-endobleiw-endoheembleiw-endrubleiw-enewechbleiw-enfortbleiw-enopbleiw-enzerckbleiw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles