E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

minimis-éier-en minimisieren (D)minimiser (F)
Stammformen minimis-éier-enminimis-éier-tminimis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echminimis-éier-en
duminimis-éier-s
hien/si,hatt/etminimis-éier-t
mirminimis-éier-en
dirminimis-éier-t
siminimis-éier-en
Passé composé
echhuminimis-éier-t
duhuesminimis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetminimis-éier-t
mirhuminimis-éier-t
dirhuttminimis-éier-t
sihuminimis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatminimis-éier-t
duhasminimis-éier-t
hien/si,hatt/ethatminimis-éier-t
mirhateminimis-éier-t
dirhatminimis-éier-t
sihateminimis-éier-t
Futur I
echwäert minimis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert minimis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifminimis-éier-en
dugéifsminimis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifminimis-éier-en
mirgéifeminimis-éier-en
dirgéiftminimis-éier-en
sigéifeminimis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättminimis-éier-t
duhässminimis-éier-t
hien/si,hatt/ethättminimis-éier-t
mirhätteminimis-éier-t
dirhättminimis-éier-t
sihätteminimis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierminimis-éier!
Plurielminimis-éier-t!
minimis-éier-t
minimis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles