E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verminnen verminen (D)miner (F)
Stammformen verminnenverminntverminnt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverminnen
duverminns
hien/si,hatt/etverminnt
mirverminnen
dirverminnt
siverminnen
Pass compos
echhuverminnt
duhuesverminnt
hien/si,hatt/ethuetverminnt
mirhuverminnt
dirhuttverminnt
sihuverminnt
Plus-que-parfait
echhatverminnt
duhasverminnt
hien/si,hatt/ethatverminnt
mirhateverminnt
dirhatverminnt
sihateverminnt
Futur I
echwäert verminnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verminnt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverminnen
dugéifsverminnen
hien/si,hatt/etgéifverminnen
mirgéifeverminnen
dirgéiftverminnen
sigéifeverminnen
Conditionnel Pass compos
echhttverminnt
duhssverminnt
hien/si,hatt/ethttverminnt
mirhätteverminnt
dirhttverminnt
sihätteverminnt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverminn!
Plurielverminnt!
verminnt
verminnen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles