E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verminn-en verminen (D)miner (F)
Stammformen verminn-enverminn-tverminn-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverminn-en
duverminn-s
hien/si,hatt/etverminn-t
mirverminn-en
dirverminn-t
siverminn-en
Pass compos
echhuverminn-t
duhuesverminn-t
hien/si,hatt/ethuetverminn-t
mirhuverminn-t
dirhuttverminn-t
sihuverminn-t
Plus-que-parfait
echhatverminn-t
duhasverminn-t
hien/si,hatt/ethatverminn-t
mirhateverminn-t
dirhatverminn-t
sihateverminn-t
Futur I
echwäert verminn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verminn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverminn-en
dugéifsverminn-en
hien/si,hatt/etgéifverminn-en
mirgéifeverminn-en
dirgéiftverminn-en
sigéifeverminn-en
Conditionnel Pass compos
echhttverminn-t
duhssverminn-t
hien/si,hatt/ethttverminn-t
mirhätteverminn-t
dirhttverminn-t
sihätteverminn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverminn!
Plurielverminn-t!
verminn-t
verminn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles