E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

demission-éier-en demissionieren (D)démissionner (F)
Stammformen dedemission-éier-endedemission-éier-tdedemission-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedemission-éier-en
dudedemission-éier-s
hien/si,hatt/etdedemission-éier-t
mirdedemission-éier-en
dirdedemission-éier-t
sidedemission-éier-en
Passé composé
echhunndedemission-éier-t
duhuesdedemission-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdedemission-éier-t
mirhunndedemission-éier-t
dirhuttdedemission-éier-t
sihunndedemission-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdedemission-éier-t
duhasdedemission-éier-t
hien/si,hatt/ethatdedemission-éier-t
mirhatendedemission-éier-t
dirhatdedemission-éier-t
sihatendedemission-éier-t
Futur I
echwäert demission-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedemission-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdemission-éier-en
dugéifsdemission-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdemission-éier-en
mirgéifendemission-éier-en
dirgéiftdemission-éier-en
sigéifendemission-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdedemission-éier-t
duhässdedemission-éier-t
hien/si,hatt/ethättdedemission-éier-t
mirhättendedemission-éier-t
dirhättdedemission-éier-t
sihättendedemission-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedemission-éier!
Plurieldedemission-éier-t!
dedemission-éier-t
demission-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
demissionnéieren?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles