E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

opmiwwel-en aufmbeln (D)amliorer (F)
Stammformen opmiwwel-enmiwwel-t opopge-miwwel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmiwwel-en op
dumiwwel-s op
hien/si,hatt/etmiwwel-t op
mirmiwwel-en op
dirmiwwel-t op
simiwwel-en op
Pass compos
echhunnopge-miwwel-t
duhuesopge-miwwel-t
hien/si,hatt/ethuetopge-miwwel-t
mirhunnopge-miwwel-t
dirhuttopge-miwwel-t
sihunnopge-miwwel-t
Plus-que-parfait
echhatopge-miwwel-t
duhasopge-miwwel-t
hien/si,hatt/ethatopge-miwwel-t
mirhatenopge-miwwel-t
dirhatopge-miwwel-t
sihatenopge-miwwel-t
Futur I
echwäert opmiwwel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opge-miwwel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopmiwwel-en
dugéifsopmiwwel-en
hien/si,hatt/etgéifopmiwwel-en
mirgéifenopmiwwel-en
dirgéiftopmiwwel-en
sigéifenopmiwwel-en
Conditionnel Pass compos
echhttopge-miwwel-t
duhssopge-miwwel-t
hien/si,hatt/ethttopge-miwwel-t
mirhttenopge-miwwel-t
dirhttopge-miwwel-t
sihttenopge-miwwel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermiwwel op!
Plurielmiwwel-t op!
opge-miwwel-t
opmiwwel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vermiwwel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles