E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vermiwwelen vermbeln (D)frapper (F)
Stammformen vermiwwelenvermiwweltvermiwwelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermiwwelen
duvermiwwels
hien/si,hatt/etvermiwwelt
mirvermiwwelen
dirvermiwwelt
sivermiwwelen
Pass compos
echhuvermiwwelt
duhuesvermiwwelt
hien/si,hatt/ethuetvermiwwelt
mirhuvermiwwelt
dirhuttvermiwwelt
sihuvermiwwelt
Plus-que-parfait
echhatvermiwwelt
duhasvermiwwelt
hien/si,hatt/ethatvermiwwelt
mirhatevermiwwelt
dirhatvermiwwelt
sihatevermiwwelt
Futur I
echwäert vermiwwelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermiwwelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermiwwelen
dugéifsvermiwwelen
hien/si,hatt/etgéifvermiwwelen
mirgéifevermiwwelen
dirgéiftvermiwwelen
sigéifevermiwwelen
Conditionnel Pass compos
echhttvermiwwelt
duhssvermiwwelt
hien/si,hatt/ethttvermiwwelt
mirhättevermiwwelt
dirhttvermiwwelt
sihättevermiwwelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermiwwel!
Plurielvermiwwelt!
vermiwwelt
vermiwwelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opmiwwelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles