E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bleiw-en bleiben (D)rester (F)stay (E)ficar (P)
Stammformen bleiw-enbleif-tbliww-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbleiw-en
dubleif-s
hien/si,hatt/etbleif-t
mirbleiw-en
dirbleif-t
sibleiw-en
Prtrit
echblouf
dublouf-s
hien/si,hatt/etblouf
mirblouw-en
dirblouf-t
siblouw-en
Pass compos
echsibliww-en
dubassbliww-en
hien/si,hatt/etassbliww-en
mirsibliww-en
dirsiddbliww-en
sisibliww-en
Plus-que-parfait
echwarbliww-en
duwaarsbliww-en
hien/si,hatt/etwarbliww-en
mirwarebliww-en
dirwaartbliww-en
siwarebliww-en
Futur I
echwäert bleiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bliww-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echblif
dublif-s
hien/si,hatt/etblif
mirbliw-en
dirblif-t
sibliw-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbleiw-en
dugéifsbleiw-en
hien/si,hatt/etgéifbleiw-en
mirgéifebleiw-en
dirgéiftbleiw-en
sigéifebleiw-en
Conditionnel Pass compos
echwierbliww-en
duwiersbliww-en
hien/si,hatt/etwierbliww-en
mirwierebliww-en
dirwiertbliww-en
siwierebliww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbleif!
Plurielbleif-t!
bliww-en
bleiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbleiw-enderbibleiw-endobleiw-endoheembleiw-endrubleiw-enewechbleiw-enfortbleiw-enopbleiw-enzerckbleiw-enzoubleiw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles