E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

miwweléieren möblieren (D)meubler (F)
Stammformen miwweléierenmiwweléiertmiwweléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmiwweléieren
dumiwweléiers
hien/si,hatt/etmiwweléiert
mirmiwweléieren
dirmiwweléiert
simiwweléieren
Passé composé
echhumiwweléiert
duhuesmiwweléiert
hien/si,hatt/ethuetmiwweléiert
mirhumiwweléiert
dirhuttmiwweléiert
sihumiwweléiert
Plus-que-parfait
echhatmiwweléiert
duhasmiwweléiert
hien/si,hatt/ethatmiwweléiert
mirhatemiwweléiert
dirhatmiwweléiert
sihatemiwweléiert
Futur I
echwäert miwweléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert miwweléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmiwweléieren
dugéifsmiwweléieren
hien/si,hatt/etgéifmiwweléieren
mirgéifemiwweléieren
dirgéiftmiwweléieren
sigéifemiwweléieren
Conditionnel Passé composé
echhättmiwweléiert
duhässmiwweléiert
hien/si,hatt/ethättmiwweléiert
mirhättemiwweléiert
dirhättmiwweléiert
sihättemiwweléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermiwweléier!
Plurielmiwweléiert!
miwweléiert
miwweléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles