E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mixen mixen (D)mlanger (F)
Stammformen mixenmixtgemixt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmixen
dumix
hien/si,hatt/etmixt
mirmixen
dirmixt
simixen
Pass compos
echhugemixt
duhuesgemixt
hien/si,hatt/ethuetgemixt
mirhugemixt
dirhuttgemixt
sihugemixt
Plus-que-parfait
echhatgemixt
duhasgemixt
hien/si,hatt/ethatgemixt
mirhategemixt
dirhatgemixt
sihategemixt
Futur I
echwäert mixen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemixt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmixen
dugéifsmixen
hien/si,hatt/etgéifmixen
mirgéifemixen
dirgéiftmixen
sigéifemixen
Conditionnel Pass compos
echhttgemixt
duhssgemixt
hien/si,hatt/ethttgemixt
mirhättegemixt
dirhttgemixt
sihättegemixt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermix!
Plurielmixt!
gemixt
mixen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles