E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmmodel-en ummodellieren (D)remodeler (F)
Stammformen ėmmodel-enmodel-t ėmėmge-model-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmodel-en ėm
dumodel-s ėm
hien/si,hatt/etmodel-t ėm
mirmodel-en ėm
dirmodel-t ėm
simodel-en ėm
Passé composé
echhunnėmge-model-t
duhuesėmge-model-t
hien/si,hatt/ethuetėmge-model-t
mirhunnėmge-model-t
dirhuttėmge-model-t
sihunnėmge-model-t
Plus-que-parfait
echhatėmge-model-t
duhasėmge-model-t
hien/si,hatt/ethatėmge-model-t
mirhatenėmge-model-t
dirhatėmge-model-t
sihatenėmge-model-t
Futur I
echwäert ėmmodel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmge-model-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmmodel-en
dugéifsėmmodel-en
hien/si,hatt/etgéifėmmodel-en
mirgéifenėmmodel-en
dirgéiftėmmodel-en
sigéifenėmmodel-en
Conditionnel Passé composé
echhättėmge-model-t
duhässėmge-model-t
hien/si,hatt/ethättėmge-model-t
mirhättenėmge-model-t
dirhättėmge-model-t
sihättenėmge-model-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermodel ėm!
Plurielmodel-t ėm!
ėmge-model-t
ėmmodel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles