E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

modelléieren modellieren (D)modeler (F)
Stammformen modelléierenmodelléiertmodelléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten modeléieren
Indikativ Aktiv
Présent
echmodelléieren
dumodelléiers
hien/si,hatt/etmodelléiert
mirmodelléieren
dirmodelléiert
simodelléieren
Passé composé
echhumodelléiert
duhuesmodelléiert
hien/si,hatt/ethuetmodelléiert
mirhumodelléiert
dirhuttmodelléiert
sihumodelléiert
Plus-que-parfait
echhatmodelléiert
duhasmodelléiert
hien/si,hatt/ethatmodelléiert
mirhatemodelléiert
dirhatmodelléiert
sihatemodelléiert
Futur I
echwäert modelléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert modelléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmodelléieren
dugéifsmodelléieren
hien/si,hatt/etgéifmodelléieren
mirgéifemodelléieren
dirgéiftmodelléieren
sigéifemodelléieren
Conditionnel Passé composé
echhättmodelléiert
duhässmodelléiert
hien/si,hatt/ethättmodelléiert
mirhättemodelléiert
dirhättmodelléiert
sihättemodelléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermodelléier!
Plurielmodelléiert!
modelléiert
modelléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles