E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

moder-éier-en moderieren (D)modérer (F)
Stammformen moder-éier-enmoder-éier-tmoder-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmoder-éier-en
dumoder-éier-s
hien/si,hatt/etmoder-éier-t
mirmoder-éier-en
dirmoder-éier-t
simoder-éier-en
Passé composé
echhumoder-éier-t
duhuesmoder-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmoder-éier-t
mirhumoder-éier-t
dirhuttmoder-éier-t
sihumoder-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmoder-éier-t
duhasmoder-éier-t
hien/si,hatt/ethatmoder-éier-t
mirhatemoder-éier-t
dirhatmoder-éier-t
sihatemoder-éier-t
Futur I
echwäert moder-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert moder-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmoder-éier-en
dugéifsmoder-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmoder-éier-en
mirgéifemoder-éier-en
dirgéiftmoder-éier-en
sigéifemoder-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmoder-éier-t
duhässmoder-éier-t
hien/si,hatt/ethättmoder-éier-t
mirhättemoder-éier-t
dirhättmoder-éier-t
sihättemoder-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermoder-éier!
Plurielmoder-éier-t!
moder-éier-t
moder-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles