E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

moderniséieren modernisieren (D)moderniser (F)
Stammformen moderniséierenmoderniséiertmoderniséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmoderniséieren
dumoderniséiers
hien/si,hatt/etmoderniséiert
mirmoderniséieren
dirmoderniséiert
simoderniséieren
Passé composé
echhumoderniséiert
duhuesmoderniséiert
hien/si,hatt/ethuetmoderniséiert
mirhumoderniséiert
dirhuttmoderniséiert
sihumoderniséiert
Plus-que-parfait
echhatmoderniséiert
duhasmoderniséiert
hien/si,hatt/ethatmoderniséiert
mirhatemoderniséiert
dirhatmoderniséiert
sihatemoderniséiert
Futur I
echwäert moderniséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert moderniséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmoderniséieren
dugéifsmoderniséieren
hien/si,hatt/etgéifmoderniséieren
mirgéifemoderniséieren
dirgéiftmoderniséieren
sigéifemoderniséieren
Conditionnel Passé composé
echhättmoderniséiert
duhässmoderniséiert
hien/si,hatt/ethättmoderniséiert
mirhättemoderniséiert
dirhättmoderniséiert
sihättemoderniséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermoderniséier!
Plurielmoderniséiert!
moderniséiert
moderniséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles