E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

modernis-éier-en modernisieren (D)moderniser (F)
Stammformen modernis-éier-enmodernis-éier-tmodernis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmodernis-éier-en
dumodernis-éier-s
hien/si,hatt/etmodernis-éier-t
mirmodernis-éier-en
dirmodernis-éier-t
simodernis-éier-en
Passé composé
echhumodernis-éier-t
duhuesmodernis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmodernis-éier-t
mirhumodernis-éier-t
dirhuttmodernis-éier-t
sihumodernis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmodernis-éier-t
duhasmodernis-éier-t
hien/si,hatt/ethatmodernis-éier-t
mirhatemodernis-éier-t
dirhatmodernis-éier-t
sihatemodernis-éier-t
Futur I
echwäert modernis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert modernis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmodernis-éier-en
dugéifsmodernis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmodernis-éier-en
mirgéifemodernis-éier-en
dirgéiftmodernis-éier-en
sigéifemodernis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmodernis-éier-t
duhässmodernis-éier-t
hien/si,hatt/ethättmodernis-éier-t
mirhättemodernis-éier-t
dirhättmodernis-éier-t
sihättemodernis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermodernis-éier!
Plurielmodernis-éier-t!
modernis-éier-t
modernis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles