E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

modifizéieren modifizieren (D)modifier (F)
Stammformen modifizéierenmodifizéiertmodifizéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmodifizéieren
dumodifizéiers
hien/si,hatt/etmodifizéiert
mirmodifizéieren
dirmodifizéiert
simodifizéieren
Passé composé
echhumodifizéiert
duhuesmodifizéiert
hien/si,hatt/ethuetmodifizéiert
mirhumodifizéiert
dirhuttmodifizéiert
sihumodifizéiert
Plus-que-parfait
echhatmodifizéiert
duhasmodifizéiert
hien/si,hatt/ethatmodifizéiert
mirhatemodifizéiert
dirhatmodifizéiert
sihatemodifizéiert
Futur I
echwäert modifizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert modifizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmodifizéieren
dugéifsmodifizéieren
hien/si,hatt/etgéifmodifizéieren
mirgéifemodifizéieren
dirgéiftmodifizéieren
sigéifemodifizéieren
Conditionnel Passé composé
echhättmodifizéiert
duhässmodifizéiert
hien/si,hatt/ethättmodifizéiert
mirhättemodifizéiert
dirhättmodifizéiert
sihättemodifizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermodifizéier!
Plurielmodifizéiert!
modifizéiert
modifizéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles