E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

moduléieren modulieren, anpassen (D)moduler (F)
Stammformen moduléierenmoduléiertmoduléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmoduléieren
dumoduléiers
hien/si,hatt/etmoduléiert
mirmoduléieren
dirmoduléiert
simoduléieren
Passé composé
echhumoduléiert
duhuesmoduléiert
hien/si,hatt/ethuetmoduléiert
mirhumoduléiert
dirhuttmoduléiert
sihumoduléiert
Plus-que-parfait
echhatmoduléiert
duhasmoduléiert
hien/si,hatt/ethatmoduléiert
mirhatemoduléiert
dirhatmoduléiert
sihatemoduléiert
Futur I
echwäert moduléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert moduléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmoduléieren
dugéifsmoduléieren
hien/si,hatt/etgéifmoduléieren
mirgéifemoduléieren
dirgéiftmoduléieren
sigéifemoduléieren
Conditionnel Passé composé
echhättmoduléiert
duhässmoduléiert
hien/si,hatt/ethättmoduléiert
mirhättemoduléiert
dirhättmoduléiert
sihättemoduléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermoduléier!
Plurielmoduléiert!
moduléiert
moduléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles