E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

äerden erden (D)mettre à  la terre (F)
Stammformen äerdenäertgeäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echäerden
duäerts
hien/si,hatt/etäert
miräerden
diräert
siäerden
Passé composé
echhugeäert
duhuesgeäert
hien/si,hatt/ethuetgeäert
mirhugeäert
dirhuttgeäert
sihugeäert
Plus-que-parfait
echhatgeäert
duhasgeäert
hien/si,hatt/ethatgeäert
mirhategeäert
dirhatgeäert
sihategeäert
Futur I
echwäert äerden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifäerden
dugéifsäerden
hien/si,hatt/etgéifäerden
mirgéifenäerden
dirgéiftäerden
sigéifenäerden
Conditionnel Passé composé
echhättgeäert
duhässgeäert
hien/si,hatt/ethättgeäert
mirhättegeäert
dirhättgeäert
sihättegeäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieräert!
Plurieläert!
geäert
äerden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles