E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

äerd-en erden (D)mettre à  la terre (F)
Stammformen äerd-enäer-tge-äer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echäerd-en
duäert-s
hien/si,hatt/etäer-t
miräerd-en
diräer-t
siäerd-en
Passé composé
echhuge-äer-t
duhuesge-äer-t
hien/si,hatt/ethuetge-äer-t
mirhuge-äer-t
dirhuttge-äer-t
sihuge-äer-t
Plus-que-parfait
echhatge-äer-t
duhasge-äer-t
hien/si,hatt/ethatge-äer-t
mirhatege-äer-t
dirhatge-äer-t
sihatege-äer-t
Futur I
echwäert äerd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-äer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifäerd-en
dugéifsäerd-en
hien/si,hatt/etgéifäerd-en
mirgéifenäerd-en
dirgéiftäerd-en
sigéifenäerd-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-äer-t
duhässge-äer-t
hien/si,hatt/ethättge-äer-t
mirhättege-äer-t
dirhättge-äer-t
sihättege-äer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieräert!
Plurieläer-t!
ge-äer-t
äerd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles