E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausmoossen ausmessen (D)mesurer (F)
Stammformen ausmoossenmoosst ausausgemooss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten miessen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmoossen aus
dumooss aus
hien/si,hatt/etmoosst aus
mirmoossen aus
dirmoosst aus
simoossen aus
Pass compos
echhunnausgemooss
duhuesausgemooss
hien/si,hatt/ethuetausgemooss
mirhunnausgemooss
dirhuttausgemooss
sihunnausgemooss
Plus-que-parfait
echhatausgemooss
duhasausgemooss
hien/si,hatt/ethatausgemooss
mirhatenausgemooss
dirhatausgemooss
sihatenausgemooss
Futur I
echwäert ausmoossen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgemooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausmoossen
dugéifsausmoossen
hien/si,hatt/etgéifausmoossen
mirgéifenausmoossen
dirgéiftausmoossen
sigéifenausmoossen
Conditionnel Pass compos
echhttausgemooss
duhssausgemooss
hien/si,hatt/ethttausgemooss
mirhttenausgemooss
dirhttausgemooss
sihttenausgemooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermooss aus!
Plurielmosst aus!
ausgemooss
ausmoossen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bemoossenerofmoossenmoossennomoossenopmoossenumoossenvermoossen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles