E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bemooss-en bemessen (D)mesurer (F)
Stammformen bemooss-enbemooss-tbemooss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten miessen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbemooss-en
dubemoos-s
hien/si,hatt/etbemooss-t
mirbemooss-en
dirbemooss-t
sibemooss-en
Pass compos
echhubemooss
duhuesbemooss
hien/si,hatt/ethuetbemooss
mirhubemooss
dirhuttbemooss
sihubemooss
Plus-que-parfait
echhatbemooss
duhasbemooss
hien/si,hatt/ethatbemooss
mirhatebemooss
dirhatbemooss
sihatebemooss
Futur I
echwäert bemooss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bemooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbemooss-en
dugéifsbemooss-en
hien/si,hatt/etgéifbemooss-en
mirgéifebemooss-en
dirgéiftbemooss-en
sigéifebemooss-en
Conditionnel Pass compos
echhttbemooss
duhssbemooss
hien/si,hatt/ethttbemooss
mirhättebemooss
dirhttbemooss
sihättebemooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbemooss!
Plurielbemoss-t!
bemooss
bemooss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausmooss-enerofmooss-enmooss-ennomooss-enopmooss-enumooss-envermooss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles