E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofmoossen heruntermessen (D)mesurer (vers le bas) (F)
Stammformen erofmoossenmoosst eroferofgemooss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten miessen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmoossen erof
dumooss erof
hien/si,hatt/etmoosst erof
mirmoossen erof
dirmoosst erof
simoossen erof
Pass compos
echhunnerofgemooss
duhueserofgemooss
hien/si,hatt/ethueterofgemooss
mirhunnerofgemooss
dirhutterofgemooss
sihunnerofgemooss
Plus-que-parfait
echhaterofgemooss
duhaserofgemooss
hien/si,hatt/ethaterofgemooss
mirhatenerofgemooss
dirhaterofgemooss
sihatenerofgemooss
Futur I
echwäert erofmoossen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgemooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofmoossen
dugéifserofmoossen
hien/si,hatt/etgéiferofmoossen
mirgéifenerofmoossen
dirgéifterofmoossen
sigéifenerofmoossen
Conditionnel Pass compos
echhtterofgemooss
duhsserofgemooss
hien/si,hatt/ethtterofgemooss
mirhttenerofgemooss
dirhtterofgemooss
sihttenerofgemooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermooss erof!
Plurielmosst erof!
erofgemooss
erofmoossen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausmoossenbemoossenmoossennomoossenopmoossenumoossenvermoossen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles