E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

umooss-en anmessen, anprobieren (D)essayer (vement) (F)
Stammformen umooss-enmooss-t unuge-mooss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten miessen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmooss-en un
dumoos-s un
hien/si,hatt/etmooss-t un
mirmooss-en un
dirmooss-t un
simooss-en un
Pass compos
echhunnuge-mooss
duhuesuge-mooss
hien/si,hatt/ethuetuge-mooss
mirhunnuge-mooss
dirhuttuge-mooss
sihunnuge-mooss
Plus-que-parfait
echhatuge-mooss
duhasuge-mooss
hien/si,hatt/ethatuge-mooss
mirhatenuge-mooss
dirhatuge-mooss
sihatenuge-mooss
Futur I
echwäert umooss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-mooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifumooss-en
dugéifsumooss-en
hien/si,hatt/etgéifumooss-en
mirgéifenumooss-en
dirgéiftumooss-en
sigéifenumooss-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-mooss
duhssuge-mooss
hien/si,hatt/ethttuge-mooss
mirhttenuge-mooss
dirhttuge-mooss
sihttenuge-mooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermooss un!
Plurielmoss-t un!
uge-mooss
umooss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausmooss-enbemooss-enerofmooss-enmooss-ennomooss-enopmooss-envermooss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles