E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

moossen messen (D)mesurer (F)
Stammformen moossenmoosstgemooss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten miessen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmoossen
dumooss
hien/si,hatt/etmoosst
mirmoossen
dirmoosst
simoossen
Pass compos
echhugemooss
duhuesgemooss
hien/si,hatt/ethuetgemooss
mirhugemooss
dirhuttgemooss
sihugemooss
Plus-que-parfait
echhatgemooss
duhasgemooss
hien/si,hatt/ethatgemooss
mirhategemooss
dirhatgemooss
sihategemooss
Futur I
echwäert moossen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmoossen
dugéifsmoossen
hien/si,hatt/etgéifmoossen
mirgéifemoossen
dirgéiftmoossen
sigéifemoossen
Conditionnel Pass compos
echhttgemooss
duhssgemooss
hien/si,hatt/ethttgemooss
mirhättegemooss
dirhttgemooss
sihättegemooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermooss!
Plurielmosst!
gemooss
moossen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausmoossenbemoossenerofmoossennomoossenopmoossenumoossenvermoossen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles