E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mooss-en messen (D)mesurer (F)
Stammformen mooss-enmooss-tge-mooss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten miessen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmooss-en
dumoos-s
hien/si,hatt/etmooss-t
mirmooss-en
dirmooss-t
simooss-en
Pass compos
echhuge-mooss
duhuesge-mooss
hien/si,hatt/ethuetge-mooss
mirhuge-mooss
dirhuttge-mooss
sihuge-mooss
Plus-que-parfait
echhatge-mooss
duhasge-mooss
hien/si,hatt/ethatge-mooss
mirhatege-mooss
dirhatge-mooss
sihatege-mooss
Futur I
echwäert mooss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-mooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmooss-en
dugéifsmooss-en
hien/si,hatt/etgéifmooss-en
mirgéifemooss-en
dirgéiftmooss-en
sigéifemooss-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-mooss
duhssge-mooss
hien/si,hatt/ethttge-mooss
mirhättege-mooss
dirhttge-mooss
sihättege-mooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermooss!
Plurielmoss-t!
ge-mooss
mooss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausmooss-enbemooss-enerofmooss-ennomooss-enopmooss-enumooss-envermooss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles