E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vermoschteren verpfuschen (D)bcler (F)
Stammformen vermoschterenvermoschtertvermoschtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermoschteren
duvermoschters
hien/si,hatt/etvermoschtert
mirvermoschteren
dirvermoschtert
sivermoschteren
Pass compos
echhuvermoschtert
duhuesvermoschtert
hien/si,hatt/ethuetvermoschtert
mirhuvermoschtert
dirhuttvermoschtert
sihuvermoschtert
Plus-que-parfait
echhatvermoschtert
duhasvermoschtert
hien/si,hatt/ethatvermoschtert
mirhatevermoschtert
dirhatvermoschtert
sihatevermoschtert
Futur I
echwäert vermoschteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermoschtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermoschteren
dugéifsvermoschteren
hien/si,hatt/etgéifvermoschteren
mirgéifevermoschteren
dirgéiftvermoschteren
sigéifevermoschteren
Conditionnel Pass compos
echhttvermoschtert
duhssvermoschtert
hien/si,hatt/ethttvermoschtert
mirhättevermoschtert
dirhttvermoschtert
sihättevermoschtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermoschter!
Plurielvermoschtert!
vermoschtert
vermoschteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles