E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vermoschter-en verpfuschen (D)bcler (F)
Stammformen vermoschter-envermoschter-tvermoschter-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermoschter-en
duvermoschter-s
hien/si,hatt/etvermoschter-t
mirvermoschter-en
dirvermoschter-t
sivermoschter-en
Pass compos
echhuvermoschter-t
duhuesvermoschter-t
hien/si,hatt/ethuetvermoschter-t
mirhuvermoschter-t
dirhuttvermoschter-t
sihuvermoschter-t
Plus-que-parfait
echhatvermoschter-t
duhasvermoschter-t
hien/si,hatt/ethatvermoschter-t
mirhatevermoschter-t
dirhatvermoschter-t
sihatevermoschter-t
Futur I
echwäert vermoschter-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermoschter-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermoschter-en
dugéifsvermoschter-en
hien/si,hatt/etgéifvermoschter-en
mirgéifevermoschter-en
dirgéiftvermoschter-en
sigéifevermoschter-en
Conditionnel Pass compos
echhttvermoschter-t
duhssvermoschter-t
hien/si,hatt/ethttvermoschter-t
mirhättevermoschter-t
dirhttvermoschter-t
sihättevermoschter-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermoschter!
Plurielvermoschter-t!
vermoschter-t
vermoschter-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles