E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

moschteren pfuschen (D)bcler (F)
Stammformen moschterenmoschtertgemoschtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmoschteren
dumoschters
hien/si,hatt/etmoschtert
mirmoschteren
dirmoschtert
simoschteren
Pass compos
echhugemoschtert
duhuesgemoschtert
hien/si,hatt/ethuetgemoschtert
mirhugemoschtert
dirhuttgemoschtert
sihugemoschtert
Plus-que-parfait
echhatgemoschtert
duhasgemoschtert
hien/si,hatt/ethatgemoschtert
mirhategemoschtert
dirhatgemoschtert
sihategemoschtert
Futur I
echwäert moschteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemoschtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmoschteren
dugéifsmoschteren
hien/si,hatt/etgéifmoschteren
mirgéifemoschteren
dirgéiftmoschteren
sigéifemoschteren
Conditionnel Pass compos
echhttgemoschtert
duhssgemoschtert
hien/si,hatt/ethttgemoschtert
mirhättegemoschtert
dirhttgemoschtert
sihättegemoschtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermoschter!
Plurielmoschtert!
gemoschtert
moschteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles