E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

motoriséieren motorisieren (D)motoriser (F)
Stammformen motoriséierenmotoriséiertmotoriséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmotoriséieren
dumotoriséiers
hien/si,hatt/etmotoriséiert
mirmotoriséieren
dirmotoriséiert
simotoriséieren
Passé composé
echhumotoriséiert
duhuesmotoriséiert
hien/si,hatt/ethuetmotoriséiert
mirhumotoriséiert
dirhuttmotoriséiert
sihumotoriséiert
Plus-que-parfait
echhatmotoriséiert
duhasmotoriséiert
hien/si,hatt/ethatmotoriséiert
mirhatemotoriséiert
dirhatmotoriséiert
sihatemotoriséiert
Futur I
echwäert motoriséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert motoriséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmotoriséieren
dugéifsmotoriséieren
hien/si,hatt/etgéifmotoriséieren
mirgéifemotoriséieren
dirgéiftmotoriséieren
sigéifemotoriséieren
Conditionnel Passé composé
echhättmotoriséiert
duhässmotoriséiert
hien/si,hatt/ethättmotoriséiert
mirhättemotoriséiert
dirhättmotoriséiert
sihättemotoriséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermotoriséier!
Plurielmotoriséiert!
motoriséiert
motoriséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles