E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

motoris-éier-en motorisieren (D)motoriser (F)
Stammformen motoris-éier-enmotoris-éier-tmotoris-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmotoris-éier-en
dumotoris-éier-s
hien/si,hatt/etmotoris-éier-t
mirmotoris-éier-en
dirmotoris-éier-t
simotoris-éier-en
Passé composé
echhumotoris-éier-t
duhuesmotoris-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmotoris-éier-t
mirhumotoris-éier-t
dirhuttmotoris-éier-t
sihumotoris-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmotoris-éier-t
duhasmotoris-éier-t
hien/si,hatt/ethatmotoris-éier-t
mirhatemotoris-éier-t
dirhatmotoris-éier-t
sihatemotoris-éier-t
Futur I
echwäert motoris-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert motoris-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmotoris-éier-en
dugéifsmotoris-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmotoris-éier-en
mirgéifemotoris-éier-en
dirgéiftmotoris-éier-en
sigéifemotoris-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmotoris-éier-t
duhässmotoris-éier-t
hien/si,hatt/ethättmotoris-éier-t
mirhättemotoris-éier-t
dirhättmotoris-éier-t
sihättemotoris-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermotoris-éier!
Plurielmotoris-éier-t!
motoris-éier-t
motoris-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles