E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

motzen motzen (D)rler (F)
Stammformen motzenmotztgemotzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmotzen
dumotz
hien/si,hatt/etmotzt
mirmotzen
dirmotzt
simotzen
Pass compos
echhugemotzt
duhuesgemotzt
hien/si,hatt/ethuetgemotzt
mirhugemotzt
dirhuttgemotzt
sihugemotzt
Plus-que-parfait
echhatgemotzt
duhasgemotzt
hien/si,hatt/ethatgemotzt
mirhategemotzt
dirhatgemotzt
sihategemotzt
Futur I
echwäert motzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemotzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmotzen
dugéifsmotzen
hien/si,hatt/etgéifmotzen
mirgéifemotzen
dirgéiftmotzen
sigéifemotzen
Conditionnel Pass compos
echhttgemotzt
duhssgemotzt
hien/si,hatt/ethttgemotzt
mirhättegemotzt
dirhttgemotzt
sihättegemotzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermotz!
Plurielmotzt!
gemotzt
motzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles